Kasko Sigortası

Hemen Kasko Sigortası Teklifi Almak İçin Tıklayın

Kasko Sigortası Araç Sahipleri için Neden Gerekli?

Kasko, karayollarında seyir halinde ya da dururken, araç sürücüsünün başına gelebilecek pek çok riski telafi etmeye yönelik, isteğe bağlı mal sigortalarından biridir. Başlıca teminatları çarpma, çarpılma, yanma, çalınma, çalınmaya teşebbüs edilmesi ve devrilmedir. Özel bir madde ile belirtilmediği takdirde kasko sadece Türkiye sınırları içinde geçerlidir.

Kasko sigortası sadece araçları değil, içinde bulunan sürücü ve yolcuları da korumasına alır. Sürücünün başına gelen bir trafik kazası sonucu bir insanın hayatını kaybetmesi, yaralanması ya da vücudunda kalıcı sakatlık oluşması hallerinde de, tedavi masrafları ya da vefat eden kişinin ailesince açılan davalarda da yine araç sigortasından faydalanılabilir. Yaşanan kazada kişi kusurlu olsa da, kötü niyetli ve alkollü değilse kasko sürücünün ve aracın masraflarını karşılar. Bu yönüyle kasko sizin, yanınızda bulunan diğer kişilerin ve aracınızın koruma kalkanı niteliğindedir. Kasko poliçelerinden olay anında doğru ve tam olarak faydalanabilmek için içeriği, teminatları, başlama ve bitme süresi, prim ödeme dönemleri hakkında bilgili ve hassas olmak önemlidir.

Kasko poliçesi ödemenin yapıldığı gün başlar ve teminatlar 1 yıllıktır. 1 Nisan 2013 tarihinden itibaren kasko poliçelerinde araç bedeli yazmaz, araç bedelini belirlemek için hangi kaynağın referans alınacağı yazar. Bunlardan biri de içinde bulunduğunuz ay yayınlanan  "Kasko Değer Listesi" olarak belirlenmiştir. Prim miktarı da buna ve başka diğer etkenlere göre değişkenlik gösterir.

Kasko Sigortasından Faydalanmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Hasar meydana geldiği anda sigorta şirketine 5 iş günü içinde bildirmek, 15 gün içinde de gerekli evrakları toplayarak teslim etmek gereklidir.

Bütün bunların yanı sıra prim ödemelerinizin düzenli ve zamanında olması sizi büyük masraflardan kurtaracaktır. Aracınızda eğer sonradan ilave edilmiş herhangi bir aksesuar varsa poliçede mutlaka belirtilmesi gereklidir. Belirtilmeyen ilaveler teminat kapsamının dışında kalır. Bu da hem kasko yaptırıp, hem de fazladan para ödemeniz anlamına gelir.

Kasko poliçelerinde dikkat edilmesi gerekenlerden biri de anahtar çalınması, deprem, sel gibi önemli ve ağır zararlara sebebiyet verecek teminatların olup olmamasıdır. Bu nedenle kasko sigortası teminatları iyi araştırılması gereken bir konudur.

Bu teminatlar ödeyeceğiniz poliçe tutarını başlangıçta yükseltmekle beraber, hasar gerçekleştiği anda cebinizin ve içinizin rahat etmesini sağlayacak çok önemli hasarların sigorta şirketince karşılanması demektir. Dolayısıyla poliçenizi yaptırırken karar vermenizi sağlayan etken fiyatı değil, teminatlarının neler olduğu olmalıdır.

Kasko Poliçesi İle Birlikte Alabileceğim Ek Hizmetler Nelerdir?

Aracınızın kaskosu varsa pek çok şirket tarafından yol yardımı veya asistans gibi adlarla anılan hizmetlerden de kasko poliçesiyle birlikte yararlanmaya başlarsınız. 

Sigortalılar, motor arızası gibi kasko teminatlarına girmeyen nedenlerle bile olsa, araçlarının yol kenarında hareketsiz kalması halinde bir çağrı merkezini arayarak bulundukları yere çekici getirilmesi, aracın en yakın tamirciye çekilmesi, taksi çağırılması, ambülans gönderilmesi gibi zengin hizmet paketlerinden yararlanma imkanına kavuşmaktadırlar. Bu konular hakkında detaylı bilgiyi Rfk Sigorta sigorta uzmanları size verecektir.

Hemen Kasko Sigortası Teklifi Almak İçin Tıklayın